Historia Szkoly

Historia naszej placówki sięga … lat 80 XX wieku. Wtedy to pod zabrzańskim niebem powstaje Osiedle Kopernika.

Wśród wieżowców i czteropiętrowych bloków, przy ulicy Gagarina 2, wyróżnia się budynek szkoły. Po raz pierwszy dzwonek rozbrzmiewa w murach szkolnych 1 września 1988 roku. Na uczniów w nowiutkich pracowniach czeka wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska pod przewodnictwem pani dyrektor, mgr Grażyny Irzykowicz – Ulewicz. Tak rozpoczyna się droga pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 42 w Zabrzu, usłana staraniami o: wszechstronny rozwój uczniów, wzbogacanie i unowocześnianie wyposażenia placówki, funkcjonalność i estetyczny wygląd terenu wokół budynku.

Wrzesień 1998 roku to dla szkoły wyjątkowy czas. Obchodzi ona 10 – lecie swojego istnienia, a jej patronem zostaje wybitny polski uczony, Mikołaj Kopernik. Uroczystość nadania imienia szkole ma miejsce 19 września. Następuje wtedy także poświęcenie sztandaru i przekazanie go uczniom przez panią dyrektor, mgr Elżbietę Streb. Od tego momentu towarzyszy on wszystkim ważnym dla szkoły wydarzeniom.

W 1999 roku następują zmiany związane z realizacją założeń reformy oświaty –  budynek zostaje podzielony na dwie części, obok szkoły podstawowej powstaje Gimnazjum nr 21.
 Pod okiem pani dyrektor, mgr Doroty Fresel, w roku szkolnym 2001/2002 rozpoczynają swoją działalność oddziały sportowe. Prowadzone są w nich treningi piłki nożnej
dla chłopców i koszykówki dla dziewcząt. Uczniowie tych klas niejednokrotnie odnoszą sukcesy sportowe zarówno na szczeblu miejskim, jak i ogólnopolskim.

Rok szkolny 2005/2006 otwiera następny rozdział w historii placówki – funkcjonowanie klas integracyjnych. Podejmowane są liczne działania mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla wszystkich dzieci. Dla uczniów z dysfunkcjami organizowany jest bezpłatny dowóz oraz zajęcia: socjoterapeutyczne, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne.

20 lat minęło jak jeden dzień – te nieco zmienione słowa piosenki, znanej z serialu „Czterdziestolatek”, przyświecają przygotowaniom do obchodów 20 – lecia istnienia placówki. Ich finał następuje 10 października 2008 roku. Uroczysta msza święta, a następnie akademia, wprowadzają wszystkich w niezwykły nastrój, wzruszają, przywołują wspomnienia, wywołują uśmiech na twarzy.

Rok 2012 przynosi kolejne zmiany – Szkoła Podstawowa nr 42 i Gimnazjum nr 21 rozpoczynają działalność jako Zespół Szkół nr 20. Na terenie przyszkolnym powstaje hala sportowa, co umożliwia m.in. propagowanie wśród uczniów dyscypliny będącej pasją sióstr Radwańskich – tenisa. Najpierw zapoznawano młodych ludzi z tajnikami tej gry na zajęciach dodatkowych, a w roku szkolnym 2016/2017 zaczęły funkcjonować klasy sportowe o profilu tenis.

Zakończenie budowy obiektu sportowo – rekreacyjnego AQUARIUS KOPERNIK w pobliżu budynku szkoły staje się początkiem działalności w naszej placówce klas sportowych o profilu pływanie – rok szkolny 2014/2015 jest pierwszym, w którym uczniowie tych klas szlifują swoje umiejętności pływackie na nowoczesnym basenie.

Historia – także naszej placówki – kołem się toczy: założenia nowej reformy oświaty sprawiły, że znowu przy ulicy Gagarina 2 funkcjonuje ośmioklasowa (z nieco dłuższą nazwą) Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Zabrzu.

Tak oto prezentują się najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Jednak to nie koniec spisywania historii naszej placówki – przyszłość na pewno trzyma w zanadrzu jeszcze wiele okoliczności, które ubarwią dzieje szkoły, pozostaje więc czekać na aktualizacje tego tekstu…

oprac. J. Adamiak