FAMILIJO KOPERNIKA

Co wiemy o rodzinie naszego Patrona? Niewiele. Jak wyglądali krewni twórcy dzieła „O obrotach sfer niebieskich”? Istnieją obrazy przedstawiające  wizerunek  opiekuna  astronoma – wuja Łukasza Watzenrode, można  także odnaleźć w zasobach Internetu portret jego ojca, ale jak wyglądała matka, siostry, brat – nie wiadomo. Jednak od czego jest umiejętność przetwarzania dostępnych informacji i wyobraźnia? Te dwie cechy stały się podstawą Szkolnego konkursu plastycznego dla klas 5 i 6 „Familijo Kopernika”, w którym uczniowie za pomocą dowolnej techniki plastycznej mieli przedstawić, jak wyobrażają sobie rodzinę naszego Patrona. Powstały niezwykłe, różnorodne prace, które zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.

A dlaczego w nazwie konkursu pojawia się ten dziwnie wyglądający wyraz „familijo”? Otóż w gwarze śląskiej oznacza on „rodzinę”, więc umieszczenie go w tytule konkurencji nawiązuje do faktu, że Kopernik jest Patronem naszej, znajdującej się przecież na Śląsku, szkoły.