Historia naszej placówki sięga … lat 80 XX wieku. Wtedy to pod zabrzańskim niebem powstaje Osiedle Kopernika. Wśród wieżowców i czteropiętrowych bloków, przy ulicy Gagarina 2, wyróżnia się budynek szkoły.
Po raz pierwszy dzwonek rozbrzmiewa w murach szkolnych 1 września 1988 roku. Na uczniów w nowiutkich pracowniach czeka wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska pod przewodnictwem pani dyrektor, mgr Grażyny Irzykowicz – Ulewicz. Tak rozpoczyna się droga pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 42 w Zabrzu, usłana staraniami o: wszechstronny rozwój uczniów, wzbogacanie i unowocześnianie wyposażenia placówki, funkcjonalność i estetyczny wygląd terenu wokół budynku.
Wrzesień 1998 roku to dla szkoły wyjątkowy czas. Obchodzi ona 10-lecie swojego istnienia, a jej patronem zostaje wybitny polski uczony, Mikołaj Kopernik. Uroczystość nadania imienia szkole ma miejsce 19 września. Następuje wtedy także poświęcenie sztandaru i przekazanie go uczniom przez panią dyrektor, mgr Elżbietę Streb. Od tego momentu towarzyszy on wszystkim ważnym dla szkoły wydarzeniom.
W 1999 roku następują zmiany związane z realizacją założeń reformy oświaty; budynek zostaje podzielony na dwie części, obok szkoły podstawowej powstaje Gimnazjum nr 21, którego dyrektorem zostaje pani mgr Maria Szpakowska. W 2010 roku otrzymuje ono imię Noblistów Polskich.
Pod okiem pani dyrektor, mgr Doroty Fresel, w roku szkolnym 2001/2002 rozpoczynają swoją działalność oddziały sportowe. Prowadzone są w nich treningi piłki nożnej dla chłopców i koszykówki dla dziewcząt. Uczniowie tych klas niejednokrotnie odnoszą sukcesy sportowe zarówno na szczeblu miejskim, jak i ogólnopolskim.
Rok szkolny 2005/2006 otwiera następny rozdział w historii placówki – funkcjonowanie klas integracyjnych. Podejmowane są liczne działania mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla wszystkich dzieci. Dla uczniów z dysfunkcjami organizowany jest bezpłatny dowóz oraz zajęcia: socjoterapeutyczne, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne.
20 lat minęło jak jeden dzień – te nieco zmienione słowa piosenki, znanej z serialu „Czterdziestolatek”, przyświecają przygotowaniom do obchodów 20-lecia istnienia placówki. Ich finał następuje 10 października 2008 roku. Uroczysta msza święta, a następnie akademia, wprowadzają wszystkich w niezwykły nastrój, wzruszają, przywołują wspomnienia, wywołują uśmiech na twarzy.
Rok 2012 przynosi kolejne zmiany – Szkoła Podstawowa nr 42 i Gimnazjum nr 21 rozpoczynają działalność jako Zespół Szkół nr 20. Na terenie przyszkolnym powstaje hala sportowa, co umożliwia m.in. propagowanie wśród uczniów dyscypliny będącej pasją sióstr Radwańskich – tenisa. Najpierw zapoznawano młodych ludzi z tajnikami tej gry na zajęciach dodatkowych, a w roku szkolnym 2016/2017 zaczęły funkcjonować klasy sportowe o profilu tenis.
Zakończenie budowy obiektu sportowo – rekreacyjnego AQUARIUS KOPERNIK w pobliżu budynku szkoły staje się początkiem działalności w naszej placówce klas sportowych o profilu pływanie – rok szkolny 2014/2015 jest pierwszym, w którym uczniowie tych klas szlifują swoje umiejętności pływackie na nowoczesnym basenie.
Historia – także naszej placówki – kołem się toczy: założenia nowej reformy oświaty sprawiły, że znowu przy ulicy Gagarina 2 funkcjonuje ośmioklasowa (z nieco dłuższą nazwą) Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Zabrzu.
(…) choć w papierach lat przybyło, to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami – ten fragment utworu „Ale to już było” Andrzeja Sikorowskiego, który znamy z brawurowego wykonania Maryli Rodowicz, staje się mottem obchodów Jubileuszu 30-lecia Szkoły. Główne uroczystości przypadają na dzień 12 października 2018 roku. Msza święta i akademia pozwalają na podróż do minionych dni pełną zawadiackich historii, wzruszających opowieści, wspomnień o tych, którzy odeszli.
Nazwa naszej placówki przechodzi drobną korektę – obecnie jesteśmy znani w mieście jako Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 42 im. Mikołaja Kopernika w Zabrzu.
13 października 2023 r. to kolejna ważna data w historii naszej palcówki – Jubileuszu 35-lecia SP42. Obchody rozpoczyna uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wojciecha; po niej, już w budynku szkoły, odbywa się akademia. I choć słowa finałowej piosenki głoszą, że Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, to takie uroczystości pozwalają zatrzymać się w codziennej gonitwie, docenić teraźniejszość oraz przywołać miłe chwile z przeszłości.
Tak oto prezentują się najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Jednak to nie koniec spisywania historii naszej placówki – przyszłość na pewno trzyma w zanadrzu jeszcze wiele okoliczności, które ubarwią dzieje szkoły, pozostaje więc czekać na aktualizacje tego tekstu…
oprac. J. Adamiak