13 października 2023 r. to kolejna ważna data w historii naszej palcówki. Tego dnia świętowaliśmy Jubileusz 35-lecia SP42. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha; po niej, już w budynku szkoły, odbyła się akademia.
Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, znaleźli się: pani Małgorzata Mańka-Szulik Prezydent Miasta Zabrze, pani Łucja Chrzęstek-Bar Przewodnicząca Rady Miasta, pani Gabriela Batorpan Adam Harasimowicz Radni Rady Miasta, pani Ewa Wolnica Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Ewa Borys starszy wizytator Kuratorium Oświaty, pani Jolanta Jaskółka Prezes Oddziału ZNP, pan Janusz Siech Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, pan Paweł Front Przewodniczący Rady Dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika, pan Krzysztof Broszko Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika.
Po części oficjalnej zakończonej wykonaniem przez chór „Gaudeamus igitur”, utworu uważanego za hymn studentów, nastąpiła część artystyczna, w której spacer uczniów w towarzystwie Mikołaja Kopernika i Skarbnika do kolejnych sal szkolnych przeplatał się z niezwykłymi pokazami akrobatyczno-taneczno-wokalnymi. I choć „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”, jak głoszą słowa finałowej piosenki, warto przy okazji takich uroczystości docenić teraźniejszość oraz przywołać miłe chwile z przeszłości.