Otaczająca nas wirtualna rzeczywistość zmienia się bardzo szybko w związku z tym często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Korzystając z wiedzy i doświadczenia fachowców [OSEhero] przychodzimy Wam Rodzice z pomocą! 

Z myślą o wszystkich z was, którzy na co dzień korzystają z sieci, prezentować będziemy najnowsze treści i materiały związane z tym tematem.

Na początek lektura poradnika CYBERBEZPIECZNY ALFABET

W poradniku znajdziecie 157 ułożonych alfabetycznie pigułek wiedzy dotyczących z jednej strony wirtualnych zagrożeń, a z drugiej – dobrych praktyk i cyfrowych nawyków. Można podzielić je na cztery grupy:

  • Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
  • Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
  • Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
  • Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa

Sięgnijcie po „ABC cyberbezpieczeństwa” i nie dajcie się złapać w internetowe pułapki!

Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu. Nic dziwnego: sieć ułatwia codzienne czynności, dostarcza rozrywki, ułatwia kontakty z bliskimi. Musimy pamiętać, że wszystko ma swoje dobre i złe strony, jak poruszać się po tym świecie aby było bezpiecznie.

Warto wiedzieć, na co możemy natrafić online, a także rozmawiać o tym z dziećmi ! Od czego zacząć? Od bezpłatnych zasobów na platformie e-learningowej OSE IT Szkoła! można łatwo i bezpłatnie założyć konto i korzystać z ogromu dostępnej tam wiedzy.