Maj i czerwiec to czas wycieczek klasowych. Wędrówki, warsztaty, ogniska, zwiedzanie – uczniowie SP42 aktywnie poznają świat.
Wpis będzie aktualizowany, dlatego zachęcamy do częstego zaglądania tutaj 🙂

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” (Zofia Nałkowska) – to zdanie mogłoby stanowić temat lekcji historii, jaką odbyli ósmoklasiści podczas pobytu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Klasy 6b, 8a i 8b podziwiały piękno fauny Czarnego Lądu we wrocławskim Afrykarium , a następnie odkrywały potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele podczas wizyty w Hydropolis.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek to miejsce, do którego zawitały klasy 2b i 2c. Tam  uczniowie pogłębili swoją wiedzę o pieczywie, formowali plecionkę z ciasta chlebowego, siedzieli w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych, odgadywali, do czego służą różnorodne przedmioty codziennego użytku z minionych lat.

Klasa 2 ai „buszowała” po zakamarkach Teatru Nowego im. G. Morcinka w Zabrzu. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa zapadnia, gdzie uruchomić kurtynę oraz zwiedzili garderoby. Na koniec poznali etapy powstawania spektaklu oraz zawody związane z teatrem.

8c postawiła na górskie klimaty (schronisko Telesforówka; Trzy Kopce Wiślańskie): niesamowite widoki, wysiłek podczas pieszych wędrówek, a potem błogie lenistwo. Po prostu żyć, nie umierać 🙂

Uczniowie klas 5b, 5c oraz 6c wyruszyli do Istebnej i Koniakowa. Tam dowiedzieli się, jak żyło się w kurnej chacie oraz jak przebiegał wypas owiec, podziwiali misternie wykonane koniakowskie koronki, próbowali grać na trombitach, a na zakończenie stworzyli pamiątkowe magnesy w kształcie baranków.

Klasy 5b oraz 6a postanowiły połączyć rozrywkę z edukacją i wyruszyły do znajdującego się w naszym mieście Parku 12 C. Tam uczniowie dokonywali doświadczeń, błądzili po labiryncie, grali i oczywiście dużo się śmiali, a na koniec wymieniali się wrażeniami przy pysznych kiełbaskach z grilla.

7a i 5a wybrały się do Mirowa, gdzie wzięły udział w zajęciach z dziedziny  survivalu – uczestnicy wyprawy uczyli się krzesać ogień, dowiedzieli się, jak nie zgubić się w lesie, budowali schronienie oraz udzielali pierwszej pomocy. Poniżej fotorelacja z ich działań 🙂